1. Anasayfa
 2. Engelli Araç Fiyatları
Trendlerdeki Yazı

Mercedes Engelli Araç Fiyatları 2023 – (ÖTV’siz)

2023 Mercedes Engelli Araç Fiyatları Ne kadar oldu?

Mercedes Engelli Araç Fiyatları 2023 – (ÖTV’siz)
Mercedes Engelli Araç Fiyat Listesi 2023
1
Forum

Mercedes engelli araç fiyatları 2023 Eylül ayı itibari ile Engelli bireylerin mobilite özgürlüğüne erişim sağlamak, modern toplumların temel değerlerinden biridir. Bu bağlamda, otomobil üreticileri, engellilerin güvenli ve rahat bir şekilde seyahat edebilmelerini sağlamak için çeşitli özel donanımlara sahip araçlar sunmaktadır. Mercedes-Benz, yıllardır kaliteli ve lüks otomobiller üretmesiyle tanınan bir markadır. Engelli bireylerin ihtiyaçlarına yönelik olarak sunduğu engelli araçlarıyla da öncü bir konumdadır. Bu makalede, Mercedes engelli araçlarının fiyatlarına odaklanacak ve engellilerin mobilite özgürlüğüne ulaşırken neden bir adım önde olduklarını açıklayacağız.

Mercedes fiyat listesi2023 Eylül ayı güncel kampanyalı fiyat listesini merak ediyorsanız inceleyebilirsiniz.

2023 İtibari ile güncellenen ÖTV Araç alım limiti olan 1.004.000 TL’ye kadar olan tüm Mercedes engelli araç fiyat listesini aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Peki, Mercedes engelli araç fiyatları ne kadar oldu, Mercedes engelli araç alınır mı? Mercedes hangi model engelli indirimi, Mercedes 2023 ÖTV ne kadar, 2023 engelli raporu ile hangi araçlar alınır? Engelli olan hangi araba alınır? engelli ÖTV indirimi ne kadar olur? Engelli araç fiyatları 2023 hangi araçlar? gibi en sık sorulan sorulara cevap verdik.

Mercedes Engelli araç fiyat listesi

Mercedes Engelli Araçları ve Özellikleri:

Mercedes, engelli bireylerin güvenli ve konforlu bir şekilde seyahat etmelerini sağlamak için çeşitli modellerde engelli araçlar sunmaktadır. Bu araçlar, engellilerin hareket kabiliyetlerine ve özel ihtiyaçlarına uygun olarak özelleştirilebilir. Örneğin, tekerlekli sandalye kullanan bireyler için özel olarak tasarlanmış rampa sistemleri, otomatik kapılar, geniş iç mekanlar ve uygun oturma düzenleri gibi özellikler sunulmaktadır. Ayrıca, direksiyon ve pedalların el ile kontrol edilebilmesine olanak sağlayan özel adaptasyonlar da yapılabilmektedir.

Mercedes Engelli Araç Fiyatları 2023

Mercedes engelli araçlarının fiyatları, aracın modeline, özelliklerine ve yapılan özelleştirmelere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Genel olarak, engelli araçları, standart modellerden daha yüksek bir fiyat etiketine sahip olabilir. Bunun nedeni, araçların özelleştirilmiş ekipmanlarla donatılması, teknolojik yeniliklerin ve mühendislik çözümlerinin kullanılmasıdır.

İşte, 2023 Mercedes engelli araç fiyat listesi:

 • 2023 Mercedes-Benz A200 Sedan Progressive+ Benzin 7 ileri otomatik: 522.800 TL
 • 2023 Mercedes-Benz A200 Sedan AMG Benzin 7 ileri otomatik: 547.100 TL
 • 2023 Mercedes-Benz C 200 4MATIC Exclusive 9 ileri otomatik Benzinli: 628.400 TL
 • 2023 Mercedes-Benz C 200 4MATIC AMG 9 ileri otomatik Benzinli: 638.000 TL
 • 2023 Mercedes-Benz E 200 d Exclusive Dizel 9 G-Tronic Otomatik Vites: 780.900 TL
 • 2023 Mercedes-Benz E 200 d AMG Dizel 9 G-Tronic Otomatik Vites: 770.200 TL
 • 2023 Mercedes-Benz E 300 d AMG 4MATIC Dizel 9 G-Tronic Otomatik Vites: 880.700 TL
 • 2023 Mercedes-Benz AMG E Performance 63 S 4MATIC+ AMG SPEEDSHIFT MCT: 1.265.100 TL
 • 2023 Mercedes-Benz SUV GLA 200 Progressive 7G-DTC Benzinli: 650.900 TL
 • 2023 Mercedes-Benz SUV GLA 200 Progressive+ 7G-DTC Benzinli: 686.900 TL

Mercedes engelli araç fiyat listesi aylık olarak düzenli bir şekilde güncellenmektedir. 1 Eylül 2023 tarihi itibari ile güncellenmiştir.

Engelliler İçin Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Muafiyeti Nedir?

Otomobillerden; motor hacmi, kullanım amacı, motor tipi ve satış bedeli gibi çeşitli kriterlere göre değişen oranlarda Özel Tüketim Vergisi alınır. Ancak Türkiye Cumhuriyeti, engelliler için ÖTV muafiyeti uygulayıp araçlara kolayca erişebilmelerine yardımcı olmayı hedefliyor. Bu kapsamda da “Özel Tüketim Vergisi (II) Sayılı Liste Uygulama Tebliği” dikkate alınıyor. Tebliğe göre 2023 yılında engelliler, 1004.00 TL’ye kadar olan araçları ÖTV muafiyeti ile satın alabilir.

Engelliler ÖTV Muafiyeti ile Nasıl Araç Alır?

ÖTV muafiyeti ile araç alınabilmesi için engelli bireylerin, engelli sağlık kurulu raporuna sahip olması gerekir. Ancak bu raporlarda aranan bazı şartlar bulunur. Ayrıca engelli birey aracı kendisi kullanacaksa farklı, başkaları kullanacaksa farklı şartlar aranır.

Engelli raporunun açıklama kısmında kişinin araç kullanmasına engel olan durumlar bulunduğu belirtilmelidir. Genellikle raporda, kişinin araç kullanabilmesi için otomatik vitese veya tertibata ihtiyaç duyduğu belirtilir. Bu tip bir rapora sahip olan engelli bireyler, araç kullanabileceğini belirten sürücü belgesine de sahip olması durumunda ÖTV muafiyetinden yararlanabilir. Genellikle alt veya üst ekstremite engeli bulunan kişiler bu gruba dahildir.

Aracı kendisi kullanamayacak olan, %90 ve üzeri engel durumuna sahip engelliler için de ÖTV muafiyeti söz konusudur. Ancak bu gruba dahil olan engelliler için süreç, aracı kendisi kullanacak olan engellilere göre biraz daha farklıdır. Genellikle görme engelliler, zihinsel engelliler ve süreğen rahatsızlıklara sahip olan kişiler bu gruba dahildir.

Mercedes Engelli Araç Fiyat Listesi

Mercedes engelli araç fiyatlar, 2023 yılı ÖTV rakamlarının açıklanması ile birlikte alınabilecek bir kaç model Mercedes engelli araçlar bulunmaktadır. 1004.00 TL altında kalan Mercedes ÖTV muafiyetli araçlar satın alınabilir.

Engelliler Vito alabilir mi?

Mercedes-Benz Vito 2019 model aracımızda engelli, yaşlı ve hareket kabiliyetini kaybetmiş kişiler için özel tekerlekli sandalye olabilen koltuk sistemi mevcuttur.

Engelli raporu ile hangi araç alınabilir?

Engelli kişiler sıfır araç almak istemeleri durumunda 1600 cm³ ve ya altında olan motor silindir hacmine sahip araçlar (Otomobil, Pick-up, ATV, Panelvan vb.) taşıtlar alabilir.

Bu gönderiye oy verin!

Ben, Emine ÇAKMAK 26 Yaşında İstanbul'da yaşamaktayım. Uzun yıllardır Web siteleri ile ilgilenmekteyim. Blog yazarlığı ve Makale oluşturmayı seviyorum. Daha önceleri de farklı sitelerde yöneticilik yaptım ve şuanda fiyatlistesi.gen.tr yöneticiliği yapmaktayım. İçeriklerime yorum yaparak ve sosyal medya hesaplarında paylaşarak bana destek olur musunuz?

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Mercedes’in engelli araçları, lüks ve şıklıkta sınıfının en iyisi. Fiyatları yüksek olabilir, ancak kalite, konfor ve güvenlikte üst düzey bir deneyim sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir