1. Anasayfa
  2. Genel
Trendlerdeki Yazı

Aracım Çok Benzin Yakıyor Diyenlere 10 Öneri!

Benzin Tüketimine Dur De! İşte Aracınızın Açgözlülüğüne Son Verecek Öneriler!

Aracım Çok Benzin Yakıyor Diyenlere 10 Öneri!
Aracım Çok Benzin Yakıyor Diyenlere 10 Öneri!
0

Yakıt ekonomisini iyileştirmek sadece sürücülerin paradan tasarruf etmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda havaya daha az emisyon salarak çevreye fayda sağlar ve bir ülkenin petrol ve petrol ithalatına olan bağımlılığını azaltır. Araba paylaşımı yaparak, toplu taşıma araçlarını kullanarak ve yolculukları birleştirerek yaptığımız sürüş miktarını azaltmak, her bir kişinin ne kadar benzin kullandığı üzerinde en büyük etkiye sahiptir.

Bununla birlikte, araç kullanırken yakıt ekonomisini iyileştirmenin birçok yolu vardır. İşte daha az benzin yakmanın ve yakıt tasarrufu yapmanın püf noktaları…

Aracın Benzin Yakımını İyileştirmenin Yolları

Birçoğumuz düzenli olarak araç kullanıyoruz ve araç yakıtı ve bakım maliyetleri bütçenizden büyük bir pay alabilir.

Ancak, benzin verimliliğinizi artırmanın ve sürüş maliyetlerinizi düşürmenin yolları vardır.

Aşağıda, daha verimli bir şekilde araç kullanmanın ve bu süreçte biraz paradan tasarruf etmenin bazı yollarını ele alıyoruz.

İşte nasıl sürdüğünüz, arabanızda neler olduğu ve yakıt için harcadığınız her paranın karşılığını fazlasıyla almanızı sağlayan bakım sorunlarıyla ilgili bazı ipuçları.

Sadece gerektiğinde sürün

Yakıt tüketimini azaltmanın en etkili yolu, aracınızı daha az kullanmaktır. Arabanızı yalnızca gerçekten ihtiyacınız olduğunda kullanın. Sadece birkaç blok seyahat etmeniz gerekiyorsa, yürümeyi ve hatta bisiklete binmeyi düşünün. Sadece pompada para biriktirmekle kalmayacak, aynı zamanda egzersiz de kesinlikle size iyi gelecektir. 

Sürüş kaçınılmaz mı? Gezileri birleştirmek için bir plan yapın. Bu süreçte hem benzinden hem de stresten tasarruf edebilirsiniz.

Boşta çalıştırmaktan kaçının

Arabanızı sürmeniz gerektiğinde, mümkün olduğunca rölantiden kaçındığınızdan emin olun. Arabanız çalışıyor ama hareket etmiyorsa, etkin bir şekilde galon başına 0 mil alırsınız. Bu nedenle, aracınız bir dakikadan fazla hareketsiz kalacaksa, güvenliyse motoru kapatın.

Sabit bir şekilde hızlanın (ve fren yapın). Sürüş sırasında, aracınızın gaz pedalına daima sabit ve tutarlı bir basınç uygulayın. Ağır bir ayak, her zaman daha az yakıt tüketimine ve düşük yakıt tüketimine neden olur. Turboşarjlı bir araba mı kullanıyorsunuz? Turbonun gereksiz yere devreye girmesini önlemek için daha iyi bir his geliştirmeyi deneyin.

Hızınıza dikkat edin

Hız sınırında veya yakınında sürmeye çalışın. Her marka ve model araç için en uygun seyahat hızı farklıdır. Ancak, ne kadar hızlı sürerseniz, yakıt tüketiminiz ve yakıt tüketiminiz o kadar kötü olur. Güvenli bir sürüş hızını korumak için ihtiyacınız olduğu kadar hızlı sürün.

Sürekli hızlanma ve frenleme sadece yakıt israfına neden olur. Bu nedenle, mümkün olduğunda, yavaşlayın ve fazla yakıt yakmaktan kaçının. Bu biraz pratik gerektirir ancak aracınızın yakıt ekonomisini artırmanın harika bir yolu olabilir.

Otoyolda seyir kontrolünü kullanın

Hız sabitleyici, aracınızın sabit bir hızla gideceği anlamına gelir. Hızlanmayı kontrol etmek, motorunuzun yaptığı iş miktarını azaltır ve bu nedenle daha az gaz veya benzin kullanır. Belirli sürüş koşullarında bunu yapmanın güvenli olduğunu varsayarak, benzinden tasarruf etmek için hız sabitleyici kullanmayı düşünün.

Arabanızdaki sürtünmeyi azaltın

Mecbur kalmadığınız zamanlarda bir portbagaj veya kargo taşıyıcı ile şehirde veya otoyolda mı kullanıyorsunuz? Gereksiz sürüklenme ile yakıt ekonomisi rakamlarınızı keseceğinize emin olabilirsiniz. Bu tür aksesuarların aracınızın aerodinamiği üzerinde büyük etkisi olabilir.

Pencereleri kapalı tutun

Sürüş sırasında camlarınızı kapalı tutmak, otomobiliniz için daha fazla sürtünme ve rüzgar direnci oluşturur. 35 mph’den daha düşük hızlarda sürüyorsanız, genellikle camları kapalı tutmakta bir sakınca yoktur. Ancak daha yüksek hızlarda sürtünmeyi azaltmak ve yakıt tüketimini iyileştirmek için camları açık tutmalısınız.

Klimayı en aza indirin

Yaz sıcağının klima sistemini kullanmanıza neden olacağı zamanlar elbette olacaktır. Ancak, mümkün olduğunda klimayı ölçülü kullanmayı düşünün. Alternatif olarak, aracınızın normal fan ayarları, sizi rahat ettirmek için havalandırma sağlayabilir.

Kirli hava filtrelerini değiştirin

Kirli hava filtreleri, motorunuzu olması gerekenden çok daha fazla çalışmaya zorlayarak daha kötü yakıt ekonomisine neden olur. Bu nedenle, hava filtresini periyodik olarak değiştirmek için üreticinin tavsiyesine uyduğunuzdan emin olun. Temiz bir hava filtresi, motorunuzun daha verimli çalışmasını sağlar ve ayrıca pompadan tasarruf etmenize yardımcı olur.

Uygun lastik şişirmesini koruyun

Aracınızın kullanım kılavuzunu kontrol edin ve lastiklerinizin her zaman uygun hava basıncı seviyesine şişirildiğinden emin olun. Yanlış şişirilmiş lastikler, bazı durumlarda aracınızın yakıt ekonomisini yüzde beşe kadar azaltabilir. 

Hangi basıncı kullanacağınızdan emin değil misiniz? Lastiğinizin yan duvarındaki PSI derecesi yerine sürücü tarafı kapı pervazına damgalanmış plakayı kontrol edin. Yerel benzin istasyonunuz, ödeme yapan bir müşteriyseniz kullanabileceğiniz bir hava pompasına sahip olabilir. Bunu yapmadan önce ucuz bir basınç göstergesi satın almayı düşünün.

Araçtaki ağırlığı azaltın

Aracınızın bagajındaki veya aracın diğer alanlarındaki gereksiz eşyalardan kurtulun. Araçtaki her 100 kilo ağırlık için, aracınızın yakıt ekonomisi yaklaşık yüzde bir veya iki oranında azalır. Aracınızın olabildiğince hafif kalmasını sağlayarak aracınızın yakıt tüketimini iyileştirebilir ve yakıt faturanızdan tasarruf edebilirsiniz.

Araba Paylaşımı Yapın

Araba paylaşımı yaparak veya gereksiz bir yolculuktan vazgeçerek yaptığımız sürüş miktarını azaltmak, belki de her kişinin kullandığı benzin miktarını azaltmanın ve benzin istasyonunda daha uzun süre dolum yapmanın en etkili yoludur. 

Fazla yakıt yakan sürüş alışkanlıklarına dikkat ederek ve değiştirerek ve bir aracın bakım programını takip ederek yakıt verimliliğini artırmak için proaktif adımlar atılabilir. İyileştirilmiş gaz kilometresi sizin için iyidir, arabanız için iyidir ve çevre için iyidir.

Bu gönderiye oy verin!

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir